Staż IT Career Starter 2023

Sukcesy i wyzwania stażystów IT podczas stażu Career Starter 2023

Wraz z końcem sierpnia zakończyliśmy wakacyjny dwumiesięczny staż IT dla przyszłych programistów konsultantów ERP. Z prawie 1700 nadesłanych aplikacji zatrudniliśmy 27 osób do zespołów IT.integro w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Jak wyglądała rekrutacja, szkolenia, integracje i praca stażystów?

Jak przebiegała rekrutacja?

Choć sam staż rozpoczął się w lipcu, już na początku roku zaczęliśmy pierwsze przygotowania, aby w marcu otworzyć formularz rekrutacyjny. Po raz kolejny pobiliśmy rekord zgłoszeń, dzięki czemu zakończyliśmy przyjmowanie CV przed pierwotnym terminem.

Rekrutacja odbywała się całkowicie zdalnie. Kandydaci na staż IT wypełniali test rekrutacyjny z zagadnień biznesowo-programistycznych. Wybrane osoby zapraszaliśmy na zdalne spotkania z udziałem kierowników zespołów wdrożeniowych.

Co robili stażyści podczas Career Starter 2023?

Przez pierwsze trzy tygodnie stażyści programiści IT byli podzieleni na dwie grupy – poznańsko-wrocławską i warszawsko-krakowską. W tym czasie wspólnie przechodzili program szkoleń:

  • Szkolenie developerskie
  • Podstawy rachunkowości
  • Autoprezentacja
  • Licencjonowanie
  • Gra biznesowa.

Brali udział także w warsztatach z CSR – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Podzieleni na 5 grup wybrali 5 organizacji charytatywnych i, angażując wszystkich pracowników IT.integro, przeprowadzili zbiórkę charytatywną na ich rzecz.

Zabraliśmy wszystkich stażystów IT także na integracje. Mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych z kuchni tajskiej, indyjskiej lub włoskiej, a także pub quizach, podczas których rywalizowali, odpowiadając na pytania.

Od 24 lipca stażyści dołączyli do zespołów wdrożeniowych pod okiem Opiekunów stażu, którzy przekazali im pierwsze zadania do wykonania (zadania były różne, najczęściej było to dodanie nowej funkcjonalności do systemu Business Central i utworzenie dokumentacji do tej funkcjonalności). Zadania stażowe miały na celu poznanie technologii, z którą pracujemy – języka programowania AL, środowiska Visual Studio Code oraz systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Projekty stażowe i zakończenie stażu

W ostatnim tygodniu stażu odbyły się prezentacje stażystów, podczas których prezentowali zadania, które otrzymali od swoich opiekunów. Choć przechodzili program stażowy w różnych miastach, ostatniego dnia spotkali się w siedzibie IT.integro w Poznaniu.

Podczas zakończenia podsumowaliśmy wszystko, co udało się osiągnąć, przeprowadziliśmy warsztaty i quiz o firmie i wydarzeniach stażowych. Zakończenie Career Starter było dla stażystów okazją także do wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania. Na pewno jeszcze wiele razy będą mieli okazję spotkać się w tym samym gronie, ponieważ wszyscy stażyści przyjęci do programu zostaną na dłużej w szeregach zespołu IT.integro, z czego się bardzo cieszymy i wszystkim gratulujemy!

Jak sami stażyści oceniają program Career Starter?

Stażyści najczęściej doceniali dobrą atmosferę pracy, życzliwość i pomoc ze strony koleżanek i kolegów z zespołu, ciekawe i przekrojowe zadania stażowe oraz wysoką wartość merytoryczną szkoleń.

„Staż był swego rodzaju przygodą. Dużo nauki, która była połączona z ciekawymi wyjściami integracyjnymi. Bardzo dobrze został dobrany zespół szkoleniowy, ponieważ cechowało ich przede wszystkim to, że potrafili przekazać wiedzę w zrozumiały sposób. Zadanie, które realizowałem podczas stażu, zostało dobrane tak, abym mógł nad nim pracować głównie samodzielnie, a w sytuacjach kryzysowych z pomocą przydzielonego mi opiekuna. Pomimo tego, że jestem początkującym pracownikiem, spotykam się z dużą chęcią pomocy i nakierowywania, w którym kierunku powinienem szukać rozwiązań. Dzięki temu stażowi udało mi się również poznać mnóstwo ciekawych ludzi. Uważam, że był to dobrze spożytkowany czas.”

Filip, program stażowy IT.integro Career Starter, Wrocław, edycja 2023 r.

„Dwa miesiące pracy minęły mi jak dwa tygodnie. Staż zaczął się od 3 tygodni dobrej zabawy, to znaczy szkoleń, podczas których dużo się nauczyłam zaczynając od wiedzy z księgowości, a kończąc na programowaniu w jakże ciekawym języku AL. Jednym ze szkoleń, które bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, była autoprezentacja, dzięki niej spojrzałam zupełnie inaczej na swoje umiejętności związane z prezentowaniem. Po dołączeniu do zespołu było tylko lepiej. Trafiłam na wspaniałych ludzi, którzy nie tylko potrafili mi pomóc z moimi zadaniami, to jednocześnie mają wspaniałe poczucie humoru, przez co czas mijał mi w pozytywnej atmosferze. Możliwość udziału w tym stażu była wspaniałą przygodą i jestem szczęśliwa, że będę mogła ją kontynuować równolegle ze studiami.”

Monika, program stażowy IT.integro Career Starter, Poznań, edycja 2023 r.

„Staż rozpoczęłam od szkoleń w Warszawie, gdzie poznałam podstawy systemu Business Central oraz języka AL, dzięki czemu już od pierwszych dni pracy mogłam realizować powierzone mi zadania. Zdobyłam doświadczenie zarówno w roli konsultanta, przygotowując szkolenia, jak i developera, wykonując zadania dla klienta. W biurze panowała miła atmosfera a ja czułam się częścią zespołu. Reasumując, podczas stażu zdobyłam nową wiedzę i umiejętności, które chętnie będę pogłębiać podczas dalszej pracy.”

Iza, program stażowy IT.integro Career Starter, Kraków, edycja 2023 r.