Pierwsze kroki na rynku pracy

Jak stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach pracodawców?

Według badań prowadzonych w ramach raportu Pracodawca Roku 2015, aż 44 procent studentów boi się pierwszej pracy, jednocześnie marząc o samodzielności, własnym mieszkaniu oraz stabilizacji. Młodych ludzi stresuje wstąpienie na trudny rynek pracy oraz znalezienie zajęcia, które z jednej strony byłoby dobrze płatne, a z drugiej spełniało ich oczekiwania i odpowiadało kwalifikacjom.

Pierwsze kroki na rynku pracy

Pierwsze kroki dla każdego absolwenta są trudne i niezwykle stresujące. Przeglądanie ofert, opracowanie CV, wysyłanie aplikacji z pewnością nie są łatwym zadaniem. Jednak aby być postrzeganym jako rzetelny, atrakcyjny kandydat do pracy należy prawidłowo przygotować się do tego etapu. Dobrze przygotowane Curriculum Vitae, znajomość branży oraz firmy pracodawcy pozwala pozbyć się strachu, oraz nabrać pewności siebie.

Aby być dostrzeżonym, student musi być przekonujący. Pewny siebie, swoich atutów, obranego kierunku. Studia powinny być naturalną kontynuacją jego zainteresowań, a także powinny pozwolić mu rozwinąć się w danej specjalności. Sam dyplom nie gwarantuje sukcesu. Absolwenci powinni być ukierunkowani. Świadomi tego, co chcą robić w przyszłości.

Studenci powinni wiedzieć, że wybrany przez nich kierunek nie zawsze pozwoli na znalezienie pracy w zawodzie. Wiele kierunków, takich jak Marketing i Zarządzanie, swego czasu było tak atrakcyjne i tak często wybierane, że rynek pracy jest przesycony ich absolwentami. Pracodawcy nie potrzebują większej ilości specjalistów od marketingu, co powoduje, że młodzi ludzie muszą pomyśleć o zmianie branży.

Jest to zadanie frustrujące. Niemniej jednak trzeba być na to gotowym, zwłaszcza po ukończeniu kierunków humanistycznych. Uważa się, że znacznie większe szanse na zatrudnienie mają studenci politechnik oraz absolwenci kierunków informatycznych.

Pamiętaj jednak, że do odważnych świat należy i nawet jeśli nie możesz znaleźć pracy po polonistyce, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć szkolenia z zakresu programowania. Wszystko zależy od Ciebie.

Ważne jest, by rozwijać się już w trakcie studiów. Wykorzystać ten czas jak najbardziej intensywnie. Brać udział w szkoleniach, warsztatach, uczęszczać na spotkania kół naukowych, podjąć działalność w organizacjach studenckich czy korzystać z praktyk i staży. W ten sposób młodzi ludzie uczą się wielu przydatnych umiejętności, takich jak współpraca w grupie, samodzielność, zaangażowania oraz otrzymują wiele doświadczeń branżowych. Dla przyszłych pracodawców to ogromny atut.

Im więcej aktywności podejmie student, tym łatwiej wejdzie na rynek pracy oraz tym swobodniej i pewniej będzie się na nim czuł. Nabiera pewności siebie, praktycznej wiedzy i umiejętności, co skutkuje lepszym przygotowaniem do poszukiwania pierwszej pracy.