Staż w IT Edycja Career Starter 2020

Career Starter 2020 – podsumowanie

30 września tegoroczni stażyści IT.integro zakończyli miesięczną przygodę Career Starter. Ta edycja była nietypowa. Co roku wakacyjny staż IT rozpoczynaliśmy 1 lipca i kończyliśmy ostatniego dnia sierpnia. W trakcie dwóch letnich miesięcy stażyści, w grupie liczącej zazwyczaj od 10 do 15 osób, przechodzili przez 3 tygodnie stacjonarnych szkoleń wstępnych w siedzibie głównej w Poznaniu, a przez kolejnych 5 tygodni będąc w różnych oddziałach firmy realizowali zadania stażowe zlecone przez opiekunów. Tegoroczna edycja trwała miesiąc i brało w niej udział jedynie 6 osób. Musieliśmy uwzględnić także pracę zdalną i ograniczyć integrację.

Lockdown pokrzyżował nam plany

Już w styczniu 2020 rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji wakacyjnego stażu. W marcu, kiedy wszystkich objął lockdown, organizacja stażu stanęła pod znakiem zapytania. Zaczęliśmy się zastanawiać, co czeka nas w nadchodzących miesiącach i jak będzie wyglądała biznesowa rzeczywistość. W związku z tym spowolniliśmy rekrutację. COVID-19 spowodował automatycznie, że spośród 8 imprez targowych, organizowanych przez polskie uniwersytety, na które wybieraliśmy się w poszukiwaniu nowych stażystów, zdążyliśmy spotkać się z nimi tylko na AGH w Krakowie.

Jak wyglądała rekrutacja on-line na staż?

Ostatecznie podjęliśmy decyzję o zrealizowaniu stażu z mniejszą ilością stażystów niż było to początkowo planowane. Zamiast w lipcu i sierpniu, staż w IT odbył się we wrześniu. Rekrutacja w pełni została przeniesiona w formułę zdalną. Kandydaci nie musieli ruszać się z domu, aby rozwiązać nasz test i w kolejnym etapie – porozmawiać z potencjalnym przełożonym. W związku z tym, że zmniejszyliśmy liczbę miejsc na stażu – zdecydowaliśmy się także podnieść próg punktowy testu przy rekrutacji – z początkowych 50% do 80%.

Bezpieczny staż

Stażyści rozpoczęli współpracę z IT.integro 31 sierpnia. „W związku z tym, że grupa liczyła 6 osób, mogliśmy swobodnie wdrożyć środki ostrożności związane z COVID-19 – m.in. zachowywanie odległości w przestronnej sali konferencyjnej czy kuchni. Każdy miał też możliwość zdecydowania o tym, czy chce przychodzić do biura, czy woli szkolić się i pracować zdalnie. Dzięki wykorzystaniu narzędzi cyfrowych do komunikacji mogliśmy realizować program stażowy zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie w przestrzeni biurowej.” – mówi Marta Krześlak, Specjalista ds. HR.

Uczestnicy Career Starter rozpoczęli wdrożenie od onboardingu, poprowadzonego przez zespół HR. Następnie przeszli dwa tygodnie szkoleń. W trakcie szkolenia biznesowego poznali podstawowe procesy biznesowe, zadekretowali pierwsze faktury i mieli okazję zapoznać się z samym systemem ERP Microsoft Dynamics NAV. Drugi tydzień szkolenia wprowadził ich w zagadnienia związane z programowaniem w C/AL. Ostatnie dwa tygodnie września upłynęły stażystom na pracy w zespołach. Pod czujnym okiem mentorów realizowali swoje pierwsze zadania, zgłębiając takie tematy jak JPK VAT, tworzenie dokumentacji w Markdown czy tworzenie koncepcji rozwiązania.

Prezentacje końcowe

Jak co roku, staż kończył się prezentacjami. Każdy stażysta programista musiał przedstawić wybrane, zrealizowane zadanie. Prawdopodobnie był to najbardziej stresujący moment dla uczestników stażu, jednak wszyscy sprawnie zaprezentowali wyniki swoich działań, a efektem tego jest fakt, że wszyscy zostają z nami na dłużej!

MakeIThappen

Choć początkowo towarzyszyła nam duża niepewność, na ten moment możemy uznać, że zorganizowanie zmodyfikowanego stażu było dobrą decyzją. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że organizacja jest na tyle elastyczna, że przeformułowanie programu stażu nie stworzyło większych problemów. Gdyby nie możliwość pracy zdalnej, nie udałoby się to. W efekcie kolejne osoby miały okazję dołączyć do grona stażystów IT.integro i postawić pierwsze kroki na ścieżce kariery konsultanta Microsoft Dynamics NAV.

Plany na kolejny rok

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku staż będzie mógł powrócić do pierwotnej formy. Bez względu na sytuację, wiemy, że jesteśmy gotowi go organizować w różnych wariantach i nie będzie on tracił na wartości. Każda edycja Career Starter dostarcza nam nowych informacji i wniosków, dzięki czemu co roku staż jest ulepszany i bardziej dopracowany. Doświadczenia tego roku z pewnością są wyjątkowe, pokazały nam wiele nowych możliwości i dały do przemyślenia, jak optymalizować rekrutację czy proces szkoleń.